2017 m. lapkričio 15 d., trečiadienį, 17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) svečiuosis Lietuvos dvarų kultūros tyrinėtojas Marius Daraškevičius, kuris pristatys paskaitą „Vizualioji genealogija – giminės portretų galerija Lietuvos dvarų valgomuosiuose XIX a.“

Paskaitos metu bus aptariamas XIX a. Lietuvos dvarų valgomojo interjeras, kaip erdvė giminės portretų galerijai – vizualiajai genealogijai. Giminės portretų galerijos Lietuvos dvaruose pradėtos formuoti dar XVII a. Tokius portretų rinkinius užsakydavo Radvilos, Sapiegos ir kitos didikų giminės. Vidutinioji bajorija pasitenkino bent keliais protėvių ar valdovų portretais. XIX a. tapo įprasta šiuos portretus eksponuoti valgomajame. Šio kambario svarbą pabrėždavo jo erdvumas – paprastai tai buvo viena iš didžiausių ir puošniausių rūmų patalpų kartu su sale, salonu. Valgomasis buvo erdvė, skirta reprezentuoti šeimos kilmę ir socialinį statusą, giminės ištakas ir senumą, ryšį su kitomis, jei esama, aukštesnio socialinio statuso šeimomis (valdovų, aristokratų). Taigi, valgomasis buvo tarsi visos bajoro giminės istorijos, jo siekių socialinėje terpėje vizualizacija.

M. Daraškevičius – architektas, Lietuvos dvarų kultūros tyrinėtojas, dizaineris, menotyros doktorantas (Lietuvos kultūros tyrimų institutas ir Vilniaus dailės akademija), šiuo metu rengia disertaciją tema „Valgomasis Lietuvos dvarininkų namuose XIX amžiuje“; yra „Europos architektūros istorikų tinklo“ narys, Vilniaus dailės akademijos lektorius, viešosios įstaigos „Dvarų kultūra“ vienas iš steigėjų ir direktorius.

Akimirkos iš vykusios paskaitos