Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir leidykla „Lapas“ 2021 m. lapkričio 15 d. 18.00 val. surengė humanitarinių mokslų (menotyros) daktaro architektūros istoriko Mariaus Daraškevičiaus studijos „Magiškiausias kambarys arba Dvaro vaistinėlė“ pristatymą. Renginyje M. Daraškevičių kalbino socialinių mokslų daktaras, Prancūzijos meno ir literatūros ordino riteris, knygų išvaizdos, mados ir interjero temomis autorius Eugenijus Skerstonas.

Dvaro vaistinėlė – magiškiausias kambarėlis, leidžiantis dirstelėti į nematomą dvaro pusę. Kaip tik čia, paslėptos nuo pašalinių akių, saugiai nuguldavo visos gėrybės: nuo vaistų ir tinktūrų iki dvarininkių „laboratorijose“ pagamintų gražinimosi priemonių, nuo trauktinių iki nekasdienių gardėsių.

Ši nepelnytai pamiršta dvarų kultūros dalis šiandien kelia daug klausimų. Kada vaistinėlė atsirado ir kaip keitėsi? Ką naujo apie dvaro kasdienybę mums atskleidžia vaistinėlės patalpa ir čia saugoti turtai? Galiausiai, ar gali būti, kad naujas formas įgijusios vaistinėlės egzistuoja ir šiandien?

„Išnarpliojęs vaistinėlės detektyvą supratau, jog mano Jurbarke gyvenusių Tėvukų (taip vadinome senelius) patalpa verandoje, vadinta „po laiptu“, buvo senosios vaistinėlės atgarsis. Joje stiklainiuose ant lentynų buvo surikiuoti namų gamybos vaistai, puodynėse laikomi taukai, kabojo kumpiai ir dešros, visuomet buvo užtaisyti slastai pelėms. Tai buvo vėsus, tamsus, sumišusių kvapų pilnas kambarėlis. Galbūt užvertę šią knygelę ir jūs atrasite magišką kamarėlę savo prisiminimuose, senelių ar prosenelių namuose“, – sako knygos autorius architektūros istorikas M. Daraškevičius.