V. Grybo memorialinis muziejus, įsikūręs Jurbarko dvaro sodybos istoriniuose pastatuose, š. m. birželio mėn. 23 d. 17 val. kviečia persikelti į XVIII–XX a. pr. dvaro valgomąjį.

M. Daraškevičiaus paskaitos „Stalo triumfas! Valgomojo kultūra ir porcelianas Žemaitijos dvaruose“ metu keliausime po Žemaitijos dvarus, atrasime juose buvusius, o dabar įvairiuose šalies muziejuose saugomus, porceliano indus ir stalo dekoracijas. Paskaitos metu šią pabirusią porcelianinę mozaiką sudėsime į deramas vietas ant stalo – kalbėsime apie valgomojo kultūrą, stalo serviravimo principus ir kaitą XVIII–XX a. pr.

Skulptoriaus V. Grybo namai ir dirbtuvės yra unikali erdvė kalbėti apie mažąją stalo skulptūrinę plastiką – dekoratyvines skulptūras, kuriomis XVIII a. Europos monarchai ir aristokratai puošdavo šventinius stalus. Tokios centrinės stalo kompozicijos, italų vadinamos Trionfo da tavola, vainikuoja ir šios paskaitos pavadinimą. Pavienės išlikusios porceliano skulptūros Žemaitijos muziejuose byloja apie trionfo da tavola tradicijos buvimą ir šiame krašte, kuris paplito didžiojo servizo vardu. Žemaitijos bajorų mėgtas Sèvro porcelianas primena dar vieną saitą su V. Grybu – menininko gyvenimo etapą Sèvro manufaktūroje Paryžiuje.

Paskaita skirta visiems besidomintiems dvarų kultūra, stalo kultūra, keliaujantiems po Lietuvos dvarus ir norintiems matyti ne tik dvarų pastatus ar jų likučius, bet ir pajausti juose kažkada vykusį spalvingą gyvenimą.

Iki susitikimo prie triumfuojančio stalo!


Paskaitos organizatoriai: 

Viešoji įstaiga Dvarų kultūra ir V. Grybo memorialinis muziejus