Lietuvos dvarų bei aukštosios stalo kultūros tyrinėtojas doktorantas Marius Daraškevičius šių metų Kalėdiniam periodui parengė 2 paskaitas-užsiėmimus.

Parsisiųsti aprašymus: UŽSAKOMOSIOS PASKAITOS 2018 (.pdf)


Pirmoji paskaita-užsiėmimas

VALGOMOJO ISTORIJOS AKCENTAI: ŠVENTINIS STALAS
Praktinio užsiėmimo inventorius: stalo sidabras, XIX a. Meissen porcelianas, krištolas, tekstilė

Paskaitos aprašymas: paskaitos metu aptarsime XIX a. valgomojo kultūros modernėjimo raidą, kaip veikiant Prancūzijos revoliucijai, Apšvietos idėjoms ir Pramonės revoliucijai susiformavo tokia valgomojo kultūra, kurią jau atpažįstame ir šiandien. Aiškinsimės kuo skiriasi prancūziška (service á la française), rusiška (service á la russe) ir angliška patarnavimo prie stalo maniera, taip pat svarstysime kokia buvo (ir yra) vietinė mūsų švenčių tradicija.

Praktinis užsiėmimas: po paskaitos gali vykti praktinis užsiėmimas, kurio metu būtų aptariami stalo dengimo niuansai, kartu su dalyviais padengiamas stalas, aptariama jo puošyba.

Įgytos žinios: tai ne tik rimta, mokslinio tyrimo rezultatais grįsta paskaita, bet kartu ir naudinga, leidžianti įgytas žinias pritaikyti praktikoje. Paskaitos metu bus aptarti vakarienės namuose meniu sudarymo principai, stalo dengimo būdai, indų, taurių, servetėlių bei staltiesių skirtumai ir paskirtys. Siekiama, kad įgytos žinios leistų ateityje drąsiau improvizuoti dengiant stalą, sklandžiau rengti priėmimus namuose bei laisviau jaustis svečiuose.

Priemonės: projektorius nebūtinas, bet pageidautinas. Praktiniam užsiėmimui reikalingomis priemonėmis pasirūpina lektorius.

Kainas: paskaitos kaina 150 Eur, su praktiniu užsiėmimu 200 Eur (mokesčiai įskaičiuoti).


Antroji paskaita-užsiėmimas

DVARO VAISTINĖLĖ (APTEČKA): VAISTŲ, TRAUKTINIŲ IR DELIKATESŲ SAUGYKLA
Durys į bajorų Šinkauskų vaistinėlę (Naujokų bajorkaimis). Vaizdas iš miegamojo

Paskaitos aprašymas: paskaitos metu aptariamos dvarų vaistinėlės atsiradimo ir paplitimo priežastys, patalpos paskirtis, būdinga vieta namo planavimo struktūroje, ryšiai su kitomis patalpomis, interjero įranga, taip pat vaidmuo dvaro kasdienybės kultūroje. Nagrinėjant vienos patalpos – vaistinėlės – bajorų namuose atvejį, kartu siekiama parodyti ir namų planavimo kaitą XVIII a. pabaigoje – XX a. pradžioje, kaip jie prisitaikė prie pakitusio higienos, asmeninės erdvės suvokimo, aktyvėjančio dvaro savininkų įsitraukimo į bendruomenės gydymą, valgymo ir svetingumo kultūros pokyčių.

Praktinis užsiėmimas: paskaitos metu kartu vyksta ir degustacija, kurios metu ragaujamos įvairios užpiltinės skatinančios apetitą, desertiniai likeriai po vakarienės, taip pat degustuojami delikatesai. Degustacijai parinkami tokie gėrimai ir delikatesai, kurie buvo laikomi Lietuvos dvarų vaistinėlėse.

Įgytos žinios: tai ne tik rimta, mokslinio tyrimo rezultatais grįsta paskaita, bet kartu ir linksma bei nuotaikinga, priversianti kiekvieną nusišypsoti. Tikimasi, kad dalyviai praturtins savo krašto, medicinos, istorijos, gastronomijos, o taip pat ir svetingumo žinias. Nors po Antrojo pasaulinio karo išnykus dvarų institucijai vaistinėlės privačiose rezidencijose Lietuvoje istorija nutrūko, tačiau išliko gyva gydymo žolelėmis, naminių užpiltinių ir trauktinių tradicija, kuri tęsiama ir šiandien. Viliamasi, kad pamiršta dvarų vaistinėlės tradicija įgaus naują formą šiandienos kasdienybės ir svetingumo kultūroje.

Priemonės: projektorius nebūtinas, bet pageidautinas. Praktiniam užsiėmimui reikalingus gėrimus ir maistą aptartume prieš renginį (į kainą neįskaičiuota).

Kainas: paskaitos kaina 150 Eur, su praktiniu užsiėmimu 200 Eur (mokesčiai įskaičiuoti).


M. Daraškevičius

MARIUS DARAŠKEVIČIUS – humanitarinių mokslų srities menotyros krypties doktorantas (Lietuvos kultūros tyrimų instituto ir Vilniaus dailės akademijos jungtinė doktorantūra). Tyrinėja XVIII a. pabaigos – XX a. pradžios Lietuvos dvarų sodybų architektūrą, interjerą, taikomąją ir dekoratyvinę dailę, bajorų valgomojo kultūrą.

Tel. +370 620 15547
Elektroninis paštas marius@daraskevicius.lt
Interneto svetainė: www.daraskevicius.lt